Czy można uwolnić się od egzekucji alimentów przez Komornika?

Artykuły Prawne » Windykacja i egzekucja » Czy można uwolnić się od egzekucji alimentów przez Komornika?
Co można zrobić i jak uwolnić się od egzekucji alimentów przez komornika?

Czy można uwolnić się od egzekucji alimentów przez Komornika?

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o egzekucji komorniczej alimentów, którą może wszcząć uprawniony do otrzymywania alimentów, jeżeli pomimo istnienia obowiązku do ich płacenia, osoba do tego zobowiązana, np. rodzic, nie robi tego. W przypadku prowadzenia egzekucji alimentów przez komornika, analizując temat z odmiennej perspektywy, tj. osoby, wobec której egzekucja taka została wszczęta, pojawia się pytanie – czy istnieje w ogóle jakakolwiek możliwość uwolnienia się spod egzekucji alimentów przez Komornika i co zrobić w sytuacji, w której nasze pieniądze zostaną przez niego zajęte. Jest to o tyle ważne, że egzekucja często wszczynana jest bardzo szybko, np. gdy ktoś nawet nie ze swojej winy spóźni się z płatnością jednorazowo i tylko kilka dni. Po jego stronie istnieje zatem wola dalszego terminowego płacenia alimentów, jednak raz wszczętą egzekucję nie tak łatwo zatrzymać.

O tym co można zrobić w takiej sytuacji i jak uwolnić się od egzekucji alimentów przez komornika dowiesz się z niniejszego artykułu.

Uwagi ogólne

Na początku należy wskazać, że komornik, do którego skierowano wniosek o wszczęcie egzekucji nie jest uprawniony do weryfikacji podanych w nim twierdzeń. To znaczy, że nie będzie on sprawdzał, ile dni osoba zobowiązana zalega ze spłatą, czy faktycznie płaci te alimenty. Jeżeli bowiem komornik otrzyma tytuł z klauzulą wykonalności, np. wyrok zasądzający alimenty, ma on obowiązek wszcząć egzekucję.

Tak uregulowany stan prawny może jednak (i w praktyce niestety często prowadzi) do licznych nadużyć ze strony uprawnionych do otrzymywania alimentów. Niejednokrotnie zdarzają się bowiem sytuacje, że ojciec spóźnił się z zapłatą alimentów np. 1 dzień, ponieważ przebywał w szpitalu, a matka dziecka już zdążyła skierować do komornika wniosek o egzekucję.

Nie ma też dla sprawy znaczenia czy spóźnienie było 1 dzień czy 1 miesiąc, ani też, że zapłacono np. 500 zł zamiast 600. Nadal będzie to uznane za niewykonanie obowiązku alimentacyjnego. Co istotne, nawet jeżeli mamy solidne wytłumaczenie co do tego, dlaczego spóźniliśmy się z zapłatą, a kolejne raty płacimy na czas, egzekucja nie zostanie zawieszona lub umorzona „sama z siebie”. Dlatego w takiej sytuacji osoba, wobec której takie postępowanie wszczęto, musi jak najszybciej działać, aby od tej egzekucji się uwolnić.

Negatywne skutki postępowania egzekucyjnego

Podjęcie działań celem uwolnienia się od egzekucji alimentów przez komornika jest też niezwykle ważne choćby z uwagi na to, jak dużo negatywnych skutków taka egzekucja może nieść za sobą.

Egzekucja najczęściej polega bowiem na zajęciu naszego rachunku bankowego lub innych rzeczy ruchomych czy nawet nieruchomości. To z kolei niejednokrotnie prowadzi do bardzo niekomfortowych sytuacji dla dłużnika alimentacyjnego. Przede wszystkim egzekucja dla dłużnika wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, m.in. opłat za podejmowane przez komornika czynności celem wyegzekwowana zaległych alimentów. Wzmianka o toczącej się egzekucji może być też wpisana do księgi wieczystej np. naszego domu, co może blokować możliwość zarządzania tą nieruchomością. Także nasz pracodawca może powziąć nformacje o toczącej się przeciwko nam egzekucji, co może spowodować nieprzyjemne skutki.

Polubowne rozwiązanie sprawy

Pierwszym krokiem do uwolnienia się od egzekucji alimentów przez komornika i zarazem najszybszym, jest zwrócenie się bezpośrednio do osoby, która wszczęła egzekucję, np. matki dziecka. Nawet pomimo konfliktu zawsze warto próbować polubownego rozwiązania sporu. Należy zatem próbować przekonać tę osobę co do powodu, dla którego spóźniliśmy się z alimentami oraz że w dalszym ciągu chcemy je regularnie płacić. Pomocne będzie oczywiście także zapłacenie wszystkich zaległości. Jeżeli uda się polubownie rozwiązać spór, osoba, która wszczęła egzekucję może skierować do komornika wniosek o jej umorzenie.

Wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Oczywiście w wielu sytuacjach, w szczególności skonfliktowania rodziców dziecka, nie będzie możliwe polubowne załatwienie sprawy. W takiej sytuacji kolejną opcją może być skierowanie, na podstawie art. 1083 § 4 k.p.c. wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Instytucja ustanowiona tym uregulowaniem daje dłużnikowi alimentacyjnemu możliwość takiego zawieszenia, oczywiście pod pewnymi warunkami. Warunki te to:

  • uiszczenie wszystkich dotychczasowych zaległości alimentacyjnych (o ile występują);
  • złożenie na rachunek depozytowy Ministra Finansów świadczeń alimentacyjnych przyszłych, tj. za następne 6 miesięcy (dla przykładu, jeżeli miesięcznie płacimy na dziecko 500 zł alimentów, musimy wpłacić na ten rachunek kwotę 3000 zł).

Po raz kolejny należy natomiast podkreślić, że zawieszenie nigdy nie będzie działo się z mocy prawa. Zawsze trzeba podjąć odpowiednie kroki. Oczywiście z uwagi na fakt, że przy tej możliwości należy wyłożyć z góry kwotę alimentów za tak długi okres, na pewno nie jest to rozwiązanie w stu procentach satysfakcjonujące, choćby z uwagi na to, że nie prowadzi do umorzenia postępowania, a jedynie jego zawieszenia. Niemniej, mimo wszystko jest to jedna z opcji ochrony dłużnika alimentacyjnego.

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego

W dalszej kolejności, jeżeli nasz brak zapłaty alimentów jest jednorazowy, często z przyczyn niezależnych od nas, po spełnieniu tych samych dwóch warunków co wyżej, można samodzielnie skierować do komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

W uzasadnieniu należy wskazać powody, dla których spóźniliśmy się z ratą oraz załączyć potwierdzenie wpłaty alimentów przyszłych za kolejne 6 miesięcy na rachunek depozytowy Ministra Finansów. Umorzenie takie dotyczyć będzie alimentów wymagalnych w przyszłości. Możliwość taka przewidziana została w art. 883 § 2 k.p.c., zgodnie z którym dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równą sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

Powyższe uregulowanie oznacza, że po spełnieniu przez nas warunków i złożeniu do komornika wniosku o umorzenie egzekucji, powinien on to zrobić. Jednak w przypadku, w którym po raz kolejny nie zapłacimy jakiejś z rat, sam komornik będzie upoważniony do wszczęcia z urzędu egzekucji i do zajęcia kwot z depozytu. Takie samo uprawnienie komornik będzie miał w przypadku zawieszenia egzekucji pod w/w warunkami.

Podsumowując, z uwagi na skonfliktowanie rodziców dziecka uprawnionego do alimentów, bardzo często wszczynanie egzekucji alimentów u komornika jest nadużywane i wykorzystywane instrumentalnie tak, aby „dopiec” drugiej stronie. Dlatego tym bardziej warto znać możliwości, z których może skorzystać dłużnik alimentacyjny, jeśli wywiązuje się ze swojego obowiązku i płaci regularnie alimenty.

W przypadku, w którym chcemy uwolnić się od egzekucji alimentów przez komornika, zachęcamy do kontaktu z adwokat Angeliką Rucińską, która specjalizuje się w sprawach rodzinnych i alimentacyjnych i pomoże sporządzić poprawny wniosek oraz zadbać o interesy klienta.

Pomoc prawna - Adwokat Angelika Rucińska - Kancelaria Adwokacka Poznań

Kancelaria Adwokacka Poznań

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Poznaniu. Przybliż nam swój problem, a my wskażemy Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najnowsze artykuły prawne

Komentarze

  1. Dzien dobry,nazywam się Annna rodziną zastepczą wraz z mężem Andrzejem f jestesmy od 2017roku a zawodową od 2020r,kochamy to co…

Adwokat