Prowadzenie pojazdu po zażyciu marihuany
Jednym z najbardziej popularnych narkotyków, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, od wielu lat jest m.in. marihuana. Jednocześnie z uwagi na coraz łatwiejsze możliwości jej zdobycia, według statystyk policyjnych, od niedawna marihuana jest również najczęściej wykrywanym środkiem odurzającym w trakcie przeprowadzanych kontroli drogowych u kierowców (oczywiście poza alkoholem, który w statystykach dominuje).
Z uwagi na to, że marihuana może znacznie wpływać na zdolności poznawcze i motoryczne u prowadzących pojazdy, ustawodawca przewidział odpowiedzialność karną dla osób kierujących pod wpływem marihuany. O tym czy oraz kiedy jazda pod zażyciu marihuany jest zabroniona, jaka odpowiedzialność karna grozi za ten czyn oraz kiedy będzie on przestępstwem i wykroczeniem, a także czy marihuana medyczna wyłącza te odpowiedzialność dowiesz się z niniejszego artykułu.
Jazda pod wpływem marihuany – wykroczenie
Tak samo jak w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu, w przypadku marihuany, czyn ten może stanowić zarówno wykroczenie jak i przestępstwo. Wszystko zależeć będzie od tego, jakie stężenie marihuany w chwili prowadzenia pojazdu zostało wykryte u jego kierowcy.
Do wykroczenia dojdzie jeżeli u kierowcy zostanie stwierdzony tzw. stan po użyciu środka odurzającego czyli marihuany. W polskim prawie nie znajdziemy jednak definicji tego co oznacza ten stan, dlatego sądy każdorazowo badają przede wszystkim realną ocenę wpływu środka odurzającego na sprawność psychosomatyczną kierowcy, porównując to do stanów u osób kierujących w stanie po użyciu bądź pod wpływem alkoholu. Oczywiście ocena ta zawsze dokonywana jest co do każdego sprawcy indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim okoliczności popełnionego czynu, a także uwzględniając jego warunki i właściwości osobiste. Coraz częściej zauważalne są jednak spójne stanowiska sądów, które uznają, że za stan po użyciu marihuany uznaje się sytuację, w której obecność THC we krwi kierowcy jest w stężeniu do maksymalnie 2,5 ng/ml.
Za popełnienie wykroczenia polegającego na kierowaniu pojazdem w stanie po użyciu marihuany, sprawcy grożą następujące kary:
- kara aresztu do 30 dni,
- kara grzywny nie niższej niż 50 zł.
Dodatkowo, obligatoryjnie (tak samo jak w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu o czym pisaliśmy w artykule TUTAJ) na sprawcę zostanie nałożony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Jazda pod wpływem marihuany – przestępstwo
Do przestępstwa polegającego na prowadzeniu pojazdu po zażyciu marihuany dojdzie z kolei w sytuacji, w której u kierowcy stwierdzony zostanie stan „pod wpływem środków odurzających” czyli pod wpływem marihuany. Podobnie jak w przypadku wykroczenia, a więc stanu po użyciu marihuany, w prawie nie została ukształtowana dokładna definicja tego, czym będzie stan pod wpływem marihuany. Z praktyki sądów wyłania się jednak pogląd, że stan ten występuje gdy stężenie THC u kierowcy wyniesie powyżej 2,5 ng/ml. Często zdaniem sądów stężenie takie powoduje zaburzenia sprawności kierowcy porównywalne do tych, które z reguły występują pod wpływem alkoholu w stężeniu powyżej 0,5 promila, co również stanowi przestępstwo.
Odpowiedzialność karna grożąca sprawcy przestępstwa polegającego na jeździe pod wpływem marihuany to zgodnie z ustawą:
- kara grzywny,
- kara ograniczenia wolności,
- kara pozbawienia wolności do lat 2.
Poza powyższym obligatoryjnie zostanie także przez sąd orzeczony zakaz prowadzenia przez sprawcę pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat. Co więcej, Sąd zobowiąże także sprawcę do zapłaty na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej kwoty w wysokości co najmniej 5000 zł.
Jak badane jest stężenie THC u kierowcy?
Gdy funkcjonariusze Policji w trakcie rutynowej kontroli drogowej podejmą wątpliwość co do stanu kierowcy mogą poddać go badaniom nie tylko na stwierdzenie obecności alkoholu w organizmie, ale także innych substancji odurzających, w tym właśnie marihuany. Kierowca taki poddany zostanie badaniu testerem narkotykowym.
Podkreślić należy jednak, że test ten wykaże jedynie obecność tych substancji w organizmie bądź jej brak, nie stwierdzone zostanie natomiast stężenie (w przypadku marihuany – THC). Aby je ustalić, konieczne będzie wykonanie toksykologicznego badania krwi. W takim wypadku kierowca zostanie zatrzymany, a funkcjonariusze zabiorą go do placówki medycznej celem pobrania krwi do badania.
Czy tzw. marihuana medyczna wyłącza odpowiedzialność karną za prowadzenie pojazdów pod jej zażyciu?
W społeczeństwie coraz częściej pojawia się dyskusja na temat zażywania marihuany medycznej, tj. w celach leczniczych, które najczęściej są niewielkimi dawkami i nie powodują znacznego wzrostu stężenia THC w organizmie człowieka. Wielu sprawców omawianych w niniejszym artykule wykroczeń lub przestępstw, przyjmuje linię obrony polegającą właśnie na tłumaczeniu, iż marihuana zażywana jest przez nich regularnie na zalecenie i pod okiem lekarza, a zatem w celach medycznych. Należy jednak wskazać, że w obecnie obowiązującym w Polsce systemie prawnym prowadzenie jakichkolwiek pojazdów mechanicznych w trakcie terapii medyczną marihuaną jest bezwzględnie zabronione.
W przypadku jazdy autem będąc pod jej wpływem, nie ma znaczenia, czy kierowca zażył te środki ze względów medycznych, czy też z innych powodów. Dlatego też zażywanie tzw. marihuany medycznej nie wyłącza odpowiedzialności karnej sprawcy za omawiany czyn.
Podsumowując, prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego pod wpływem marihuany zawsze stanowić będzie czyn zabroniony. W zależności od stężenia THC w organizmie kierowcy, czyn ten będzie stanowił wykroczenie lub przestępstwo. Niezależnie od kwalifikacji, kierowcy prowadzącemu pojazd po zażyciu marihuany zawsze zostanie zatrzymane prawo jazdy. Nie ma także znaczenia, że marihuana została zażyta w celach medycznych na polecenie lekarza. W przypadku zatrzymania za jazdę pod wpływem marihuany, warto zwrócić się i skorzystać z porady prawnej adwokat Angeliki Rucińskiej, która udzieli fachowej pomocy prawnej w tej kwestii.
0 komentarzy