Mediacja w ustaleniu alimentów na dziecko

Artykuły Prawne » Rozwody i sprawy rodzinne » Mediacja w ustaleniu alimentów na dziecko
Czym jest i jak wygląda mediacja w sprawach o alimenty, dlaczego warto rozważyć mediację w tych sprawach oraz jakie są jej zasady?

Mediacja w ustaleniu alimentów na dziecko

Jednym ze sposobów rozwiązywania konfliktów, który coraz bardziej zyskuje na popularności, jest mediacja. Jest to alternatywna metoda, która pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Oczywiście przeprowadzenie mediacji jest możliwe tylko, gdy obie strony sporu się na to godzą, a ich konflikt nie jest na tyle silny, żeby nie można było wypracować wspólnych rozwiązań i kompromisów.

Mediacje możliwe są również w sprawach rodzinnych, w tym przed wszystkim dotyczących dzieci – jak np. kwestia alimentów na dzieci czy kontaktów z dzieckiem. Mediacja w sprawach alimentacyjnych to proces, w którym rodzice, przy wsparciu bezstronnego mediatora, wspólnie wypracowują porozumienie dotyczące wysokości i sposobu uiszczania alimentów.

O tym, czym jest i jak wygląda mediacja w sprawach o alimenty, dlaczego warto rozważyć mediację w tych sprawach oraz jakie są jej zasady, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Mediacja – czym jest i na czym polega?

Na początku należy wskazać czym właściwie jest mediacja i na czym ona polega. Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązywania spraw, w szczególności konfliktów. Jej celem jest dojście przez strony do porozumienia i wypracowanie ugody w danym zakresie. Mediacje można prowadzić zarówno na etapie przedsądowym, kiedy to strony same z własnej inicjatywy szukają mediatora i zgłaszają do niego sprawę, jak i już w trakcie sprawy sądowej, w której sąd sam może skierować strony do mediacji.

Mediacja jest procesem dobrowolnym. Oznacza to, że brak zgody choć jednej strony wyklucza jej prowadzenie. W trakcie mediacji strony sporu, przy udziale i pomocy neutralnego, bezstronnego mediatora, samodzielnie wypracowują satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie. Co ważne – mediator nie jest sędzią, a zatem nie podejmuje decyzji za strony, a jedynie pomaga im w prowadzeniu konstruktywnego dialogu i osiągnięciu satysfakcjonującego obie strony porozumienia. Celem mediacji jest bowiem wypracowanie rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron.

Jakie są zasady mediacji?

W kwestiach ogólnych można wskazać jeszcze na to jakie są zasady mediacji. Obowiązują one bowiem niezależnie od tego w jakiej sprawie prowadzimy mediację – czy jest to sprawa rodzinna, gospodarcza czy cywilna.

Podstawowe cechy mediacji to:

  • dobrowolność – udział w mediacji jest dobrowolny, a zatem żadna ze stron nie może być do niej przymuszona,
  • poufność – wszystko, co zostanie powiedziane podczas mediacji, jest objęte tajemnicą mediacji,
  • neutralność mediatora – osoba prowadząca mediację, a zatem mediator, jest bezstronny i nie zajmuje żadnego stanowiska w sporze, nie opowiada się po żadnej ze stron. Mediator pomaga stronom w prowadzeniu konstruktywnej rozmowy, skupiając się na ich interesach, a nie na pozycjach.

Korzyści z mediacji

Mając na uwadze powyższe, niewątpliwie można wskazać na wiele pozytywnych dla stron cech mediacji, w tym m.in.:

  • szybkość i efektywność procesu,
  • niższe koszty w porównaniu z postępowaniem sądowym,
  • większa satysfakcja z osiągniętego porozumienia,
  • w sprawach rodzinnych – większa szansa na utrzymanie pozytywnych relacji między rodzicami dzieci.

Mediacja w ustalaniu alimentów na dziecko – kiedy jest możliwa? Kiedy warto z niej skorzystać?

Mediacja w sprawach alimentacyjnych jest możliwa w każdej sytuacji, gdy rodzice chcą wspólnie podjąć decyzję o wysokości i sposobie uiszczania alimentów. W szczególności zatem, gdy nie są oni tak skonfliktowani, że jakiekolwiek rozmowy nie mają sensu. Warto rozważyć mediację przede wszystkim gdy wiemy, że nasze relacje z drugim rodzicem dziecka są dobre i będziemy w stanie, z pomocą mediatora, dojść do porozumienia bez niepotrzebnego „ciągania się” po sądach. Mediacja w sprawach o alimenty jest także wskazana, jeżeli w dalszym ciągu chcemy utrzymać pozytywne relacje, pomimo rozstania z drugim rodzicem dziecka. Z mediacji warto skorzystać, gdy rodzice są w stanie komunikować się ze sobą w sposób konstruktywny i są gotowi do współpracy.

Mediacja w sprawach o alimenty nie będzie natomiast dobrym rozwiązaniem, m.in. jeśli jedna ze stron jest przemocowa lub manipuluje dzieckiem, nie jest w stanie podjąć racjonalnych decyzji, co chwilę zmienia zdanie i swoje stanowisko, nie wywiązuje się ze wspólnych ustaleń, jest agresywna czy konfliktowa. Taka mediacja spełznie na niczym i tylko niepotrzebnie zajmie czas. Niestety, z doświadczenia wynika, że nie każdy rodzic jest bowiem gotów do rozwiązywania spraw w sposób polubowny.

Jak wygląda mediacja w sprawach o alimenty na dziecko?

Sam proces mediacji składa się z kilku etapów. Na początku odbywa się tzw. spotkanie wstępne, na którym mediator przeprowadza indywidualne rozmowy z każdym z rodziców, aby zrozumieć ich oczekiwania, potrzeby oraz obawy. W dalszej kolejności wyznaczane jest spotkanie mediacyjne. Na tym spotkaniu rodzice spotykają się wspólnie z mediatorem, aby omówić kwestię alimentów. Mediator pomaga im w prowadzeniu rozmowy, zadaje pytania, podsumowuje wypowiedzi i wskazuje możliwe rozwiązania. Następnie strony wspólnie wypracowują i zawierają porozumienie satysfakcjonujące dla obu stron. Porozumienie to może dotyczyć wysokości alimentów, terminów płatności, sposobu indeksacji alimentów oraz innych kwestii związanych z utrzymaniem dziecka. Ostatnim krokiem jest spisanie ugody. Po osiągnięciu przez strony porozumienia, mediator sporządza ugodę, którą strony podpisują. Jeżeli mediacja była prowadzona w ramach postępowania sądowego, musi ona zostać zatwierdzona przez sąd.

Podsumowując, mediacja w sprawach alimentacyjnych to doskonała alternatywa dla postępowania sądowego. Pozwala ona rodzicom na zachowanie większej kontroli nad procesem podejmowania decyzji, uniknięcie stresu związanego z procesem sądowym oraz wypracowanie rozwiązania, które będzie odpowiadało potrzebom zarówno rodziców, jak i dziecka.

Jeśli rozważasz mediację w sprawie alimentów, zachęcamy do kontaktu z mediatorem sądowym – adwokat Angeliką Rucińską prowadzącą Kancelarię Adwokacką w Poznaniu.

Pomoc prawna - Adwokat Angelika Rucińska - Kancelaria Adwokacka Poznań

Kancelaria Adwokacka Poznań

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Poznaniu. Przybliż nam swój problem, a my wskażemy Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najnowsze artykuły prawne

Komentarze

  1. tylko w teorii w praktyce skonfiskują ci wszystko wjadana na hate pod pretekstem większej ilości bo w I ch mniemaniu…

  2. Do piotra to sie idzie na policje taki zawod nue jest w prawie, kodeksach wyszczegolniony, że jest chroniony przed ściganiem.…

Adwokat