Jak przygotować się do rozwodu?

Artykuły Prawne » Rozwody i sprawy rodzinne » Jak przygotować się do rozwodu?
Jak najlepiej przygotować się do rozwodu, co przygotować oraz z kim się skonsultować?

Jak przygotować się do rozwodu?

Niejednokrotnie zdarza się, że małżonkowie podejmują decyzję o rozwodzie w sposób pochopny i pod wpływem emocji, np. w złości, kiedy tylko dowiedzą się o zdradzie małżonka. Warto jednak wskazać, że przy tak newralgicznych sprawach jakimi są postępowania rozwodowe, mimo wszystko zaleca się dobre przygotowanie do procesu. Przede wszystkim dokładnie trzeba przemyśleć naszą decyzję i ostatecznie zadecydować, czy w naszym małżeństwie nastąpił rozpad wszystkich trzech więzi – fizycznej, duchowej i gospodarczej, które uzasadniałyby orzeczenie przez sąd rozwodu.

O tym jak najlepiej przygotować się do rozwodu, co przygotować oraz z kim się skonsultować, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Ustalenie czy doszło do wystąpienia przesłanek orzeczenia rozwodu

W pierwszej kolejności należy ustalić czy w naszym małżeństwie w ogóle ziściły się przesłanki, po których wystąpieniu zgodnie z prawem, sąd będzie mógł orzec rozwód. Przesłanki te to zgodnie z art. 56 § 1 k.r.o., zupełny i trwały rozkład wspólnego pożycia. Wspólnym pożyciem małżeńskim jest natomiast więź duchowa, fizyczna oraz gospodarcza występująca pomiędzy małżonkami. Do rozkładu zupełnego dojdzie natomiast wtedy, gdy zerwaniu ulegną wszystkie wyżej wymienione więzi, przy czym rozkład ten nie jest jednorazowym zdarzeniem, a pewnym procesem zachodzącym w określonym czasie między małżonkami. Rozpad trwałości związku małżeńskiego oznacza z kolei powstanie między stronami takiej relacji, której naprawienie nie jest już możliwe, a okoliczności sprawy pozwalają sądzić, że małżonkowie już nigdy nie powrócą do wspólnego pożycia. Jeżeli przesłanki te są spełnione, a my jesteśmy zdecydowani na rozwód – pora przejść do następnych kroków przygotowania do procesu.

Zebranie niezbędnych danych

Z kwestii formalnych, do złożenia pozwu o rozwód zawsze potrzebne będą następujące dane:

  • imię i nazwisko małżonka, jego aktualny adres zamieszkania oraz PESEL,
  • akt małżeństwa,
  • akty urodzenia dzieci (jeżeli są w małżeństwie).

Jeżeli nie jesteśmy silnie skonfliktowani z małżonkiem i jesteśmy w stanie jakkolwiek się z nim porozumiewać, warto wcześniej poinformować go o zamiarze złożenia pozwu i już na tym etapie spróbować ustalić istotne kwestie jak np. wyprowadzka, podział majątku itp. Trzeba również podjąć decyzję co do tego czy żądać będziemy rozwodu bez orzekania o winie, z winy obu stron czy z wyłącznej winy jednej ze stron. Przy podejmowaniu tej decyzji, warto zastanowić się czy mamy odpowiedni materiał dowodowy na poparcie swojego żądania.

Zbieranie i przygotowanie dowodów

Ten punkt zasadniczo jest najważniejszy. Przygotowując się do rozwodu niezbędnym jest zebranie jak największej ilości dowodów, tj. dokumentów, zdjęć, wiadomości czy świadków, którzy posiadają wiedzę na temat małżeństwa i mogą zeznawać przed sądem, na potwierdzenie tego, że rzeczywiście doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Obszerny i rzetelny materiał dowodowy ma istotne znaczenie w szczególności, jeżeli zamierzamy żądać orzeczenia rozwodu z orzeczeniem o winie. Winę w rozpadzie pożycia trzeba bowiem należycie wykazać i udowodnić. Musimy mieć solidne argumenty poparte materiałem dowodowym na to, że rozpad trzech więzi między małżonkami, tj. fizycznej, duchowej i gospodarczej nastąpił właśnie z uwagi na zachowanie się naszego partnera. Czasem lepiej złożyć pozew o rozwód później, ale zebrać jak najwięcej materiału dowodowego.

Przygotowanie dzieci

Jeżeli w małżeństwie mamy dzieci, zależnie od ich wieku i stopnia rozwoju, warto przygotować je do tego, że rodzice się rozstają. Oczywiście zawsze trzeba zrobić to w odpowiedni sposób, dlatego często przydać się może profesjonalna pomoc psychologa czy psychoterapeuty, bądź nawet pedagoga szkolnego, którego również warto uprzedzić o rozwodzie. Reakcje dzieci na rozwód rodziców są naprawdę różne, często powodują u nich zmianę zachowania, a zatem warto, aby nauczyciele w szkole czy opiekunki w przedszkolu (w szczególności wychowawcy) znali powód tych zmian, które często mogą być niepokojące. Warto również, jeżeli nie jesteśmy silnie skonfliktowani z małżonkiem, wcześniej spróbować porozumieć się co do wszystkich istotnych spraw związanych z dziećmi, które należy uregulować w przypadku rozstania. To przede wszystkim kwestie związane z opieką nad dziećmi, ustaleniem miejsca ich zamieszkania, utrzymaniem dzieci itp.

Konsultacja z adwokatem

Oczywiście, pozew o rozwód każdy zawsze może złożyć sam we własnym imieniu, jednak niejednokrotnie sprawy te są bardzo skomplikowane, w szczególności jeśli żądamy orzeczenia o winie czy jednocześnie z rozwodem żądamy alimentów na siebie, dzieci czy uregulowania kontaktów z dziećmi, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków itp. Wtedy pomoc prawnika profesjonalnie zajmującego się prawem rodzinnym, w tym rozwodami, może okazać się nieoceniona, a przede wszystkim ułatwić i usprawnić nam przejście przez cały proces bez zbędnego stresu.

Konsultacja z psychologiem/psychoterapeutą

Niejednokrotnie okazać się może także, że będziemy potrzebować także pomocy specjalisty w związku z emocjami, uczuciami czy traumami, które może wywoływać u nas rozwód, w szczególności ten trudny i skomplikowany. Często też jako dowód w sprawie, jeżeli w związku z rozstaniem, rozwodem czy zachowaniem drugiej strony, cierpimy na jakieś zaburzenia, przydatne mogą okazać się zaświadczenia czy dokumenty medyczne na temat pomocy z której korzystamy u tych specjalistów.

Podsumowując, proces rozwodowy z reguły jest procesem długotrwałym i niejednokrotnie wyczerpującym pod względem emocjonalnym, psychicznym, dlatego też warto zawczasu przygotować się do tego postępowania. Przygotowanie powinno obejmować jednak nie tylko kwestie formalne samego pozwu o rozwód i załączonego do niego materiału dowodowego, ale również przygotowanie merytoryczne po konsultacjach z prawnikiem czy w razie potrzeby emocjonalne po konsultacjach psychologicznych.

Pomoc prawna - Adwokat Angelika Rucińska - Kancelaria Adwokacka Poznań

Kancelaria Adwokacka Poznań

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Poznaniu. Przybliż nam swój problem, a my wskażemy Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najnowsze artykuły prawne

Komentarze

  1. Witam Mam pytanie Jaka jest kara dla ojca który mnie porzucił 41 lat temu.? Wiedząc o moim istnieniu Jaka kara…

  2. Dzień dobry, niestety jestem nękana przez sąsiadów, którzy prawdopodobnie usunęli warstwę izolacyjna podłogi i położyli na to plastikowe panele. Zaczęło…

  3. Dzień Dobry, Borykam się od 6 lat z problemem sikającego psa z balkonu. Pies sika wszystko leci na nasz balkon…

Adwokat