Jak napisać pozew o rozwód za porozumieniem stron?
W dzisiejszych czasach coraz więcej małżeństw podejmuje decyzję o rozwodzie. Choć postępowania rozwodowe większości osób kojarzą się z trwającą w nieskończoność batalią sądową, w której konflikt między rozwodzącymi się małżonkami osiąga apogeum, sprawy rozwodowe nie zawsze tak wyglądają. Wbrew pozorom stosunkowo często zdarzają się sprawy, w których zarówno mąż jak i żona są zgodni co do tego, że chcą się rozwieść. Szczególnie w przypadku, gdy nie mają dzieci, małżonkowie gotowi są zakończyć swój związek za porozumieniem storn, w sposób polubowny.
O tym czym jest rozwód za porozumieniem stron, kiedy jest możliwy, jakie są jego skutki oraz jak napisać pozew o rozwód za porozumieniem stron, dowiesz się z niniejszego artykułu.
Przesłanki orzeczenia rozwodu
Niezależnie od tego czy chcący się rozwieść małżonkowie są skonfliktowani czy też chcą zakończyć małżeństwo w sposób ugodowy – za porozumieniem – każdorazowo w sprawie będą musiały najpierw wystąpić przesłanki do orzeczenia rozwodu.
Zgodnie z art. 56 § 1 k.r.o., jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Przesłankami do orzeczenia rozwodu jest zatem zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, które to przesłanki muszą wystąpić łącznie. Wspólnym pożyciem małżeńskim jest natomiast więź duchowa, fizyczna oraz gospodarcza występująca pomiędzy małżonkami. Do rozkładu zupełnego dojdzie natomiast wtedy, gdy zerwaniu ulegną wszystkie wyżej wymienione więzi, przy czym rozkład ten nie jest jednorazowym zdarzeniem, a pewnym procesem zachodzącym w określonym czasie między małżonkami. Rozpad trwałości związku małżeńskiego oznacza z kolei powstanie między stronami takiej relacji, której naprawienie nie jest już możliwe, a okoliczności sprawy pozwalają sądzić, że małżonkowie już nigdy nie powrócą do wspólnego pożycia. Z uwagi na powyższe, Sąd musi na podstawie wszystkich okoliczności sprawy dojść do przekonania, że rozkład pożycia małżeńskiego ma charakter zupełny i trwały, a następnie zbadać czy rozwód:
- nie będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
- nie będzie sprzeczny z dobrem małoletnich dzieci małżonków.
Sąd musi zbadać także czy małżonek niewinny nie wyraził sprzeciwu co do rozwodu, który to sprzeciw nie jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli Sąd uzna następnie, że żadna z wyżej wymienionych okoliczności, tj. przesłanek negatywnych do orzeczenia rozwodu, nie wystąpi, orzeka rozwód.
Możliwe są tak naprawdę trzy rodzaje wyroków – bez orzekania o winie, z orzeczeniem wyłącznej winy jednej ze stron oraz rozwód z winy obu małżonków.
Rozwód za porozumieniem stron – czym jest?
Rozwód za porozumieniem stron to nic innego jak rozwód bez orzekania o winie. Orzeczenie przez Sąd rozwodu bez orzekania o winie oznacza, że podczas prowadzenia procesu rozwodowego Sąd w ogóle nie będzie badał czy i który z małżonków oraz ewentualnie w jakim stopniu ponosi winę za zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Orzeczenie takie oczywiście nie jest możliwe zawsze. Poza spełnieniem ogólnych przesłanek do orzeczenia rozwodu oraz braku wystąpienia przesłanek negatywnych omówionych wyżej, w przypadku rozwodu bez orzekania o winie musi zostać dodatkowo spełniony jeden warunek – obie strony muszą bowiem dążyć do takiego właśnie rozstrzygnięcia. Dlatego w przypadku chęci rozwodu bez orzekania o winie zarówno mąż jak i żona muszą się na to zgodzić.
Klasycznym przykładem sytuacji, w której małżonkowie będą chcieli rozwieźć się bez orzekania o winie jest tzw. niezgodność charakterów. Sąd Najwyższy opisał ją jako sytuację, w której małżonkowie inaczej wyobrażali sobie wspólne życie i nie potrafili znaleźć żadnego kompromisu w sytuacjach konfliktowych, ale jednocześnie nie sposób jest winić któregokolwiek z nich. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bowiem upatrywać winy m.in. w nieumiejętności współżycia (wyrok Sądu Najwyższego z 13 listopada 1997 r., sygn. I CKN 306/97).
Skutki rozwodu za porozumieniem stron (bez orzekania o winie)
Podobnie jak w przypadku rozwodu z winy obu stron, najważniejszy skutek rozwodu bez orzekania o winie będzie występował w kwestii alimentów między małżonkami. W omawianym przypadku, w porównaniu do rozwodu z winy obu stron, świadczenia te są bowiem ograniczone czasowo.
Małżonek może wnioskować o orzeczenie na jego rzecz alimentów wyłącznie, gdy znajdzie się w niedostatku, tj. nie będzie w stanie pomimo podejmowania ku temu wysiłku, zaspokoić swoich podstawowych potrzeb egzystencjalnych (m.in. wyżywienie, mieszkanie, ubrania, leki). Obowiązek płacenia alimentów na małżonka znajdującego się w niedostatku będzie trwał jednak niezależnie od wszystkiego wyłącznie przez 5 lat od orzeczenia rozwodu. Co więcej, jeśli natomiast w tym pięcioletnim okresie małżonek uprawniony do alimentów zawrze nowy związek małżeński, uprawnienie to wygaśnie z mocy prawa.
Podobnie jak w przypadku rozwodu z winy obu stron, poza kwestią dotyczącą alimentów na małżonka, kolejnym skutkiem rozwodu bez orzekania o winie będzie także to, że koszty procesu ponoszone będą przez małżonków w częściach równych, tj. po połowie. Co więcej, postępowanie rozwodowe bez orzekania o winie jest co do zasady o wiele szybsze i łatwiejsze, a postępowanie dowodowe mocno ograniczone – nie trzeba bowiem udowadniać w czym, który z małżonków zawinił.
Jak napisać pozew o rozwód za porozumieniem stron?
Pozew o rozwód za porozumieniem stron, a zatem bez orzekania o winie jest o wiele prostszy i zdecydowanie krótszy niż te, w których próbujemy wykazać winę jednego z małżonków za rozpad pożycia małżeńskiego. W pozwie tym poza formalnymi aspektami jak dane identyfikacyjne małżonka (imię i nazwisko, adres, PESEL), musimy wskazać żądanie tj. orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie oraz wykazać, że zaistniały przesłanki do jego orzeczenia, tj. trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego na wszystkich jego trzech płaszczyznach (duchowa, fizyczna, gospodarcza). Dodatkowo należy wskazać, że drugi z małżonków zgadza się na odstąpienie od orzekania przez Sąd o winie. W tym celu do pozwu można dołączyć jego pisemne oświadczenie w tym zakresie, natomiast może on swoją wolę wyrazić później, np. w odpowiedzi na pozew bądź ustnie do protokołu na rozprawie.
Załącznikiem do takiego pozwu może być także np. pisemne porozumienie podpisane przez oboje małżonków co do zgody na nieorzekanie o winie oraz innych warunków rozwodu, np. w kwestii kontaktów z dziećmi, alimentów itp. Zawsze jednak należy pamiętać, że decyzja o rozwodzie bez orzekania o winie musi być wspólną decyzją małżonków.
Podsumowując, rozwód za porozumieniem stron, a zatem bez orzekania o winie niewątpliwie ma dużo plusów – jest tańszy, szybszy i mniej stresujący. Pamiętać należy jednak, że nie jest on możliwy zawsze. Na rozwód bez orzekania o winie muszą się bowiem godzić oboje małżonkowie.
W przypadku chęci rozwiedzenia się, zalecamy jednak zwrócenie się do profesjonalnego pełnomocnika, który udzieli fachowej porady prawnej i pomoże przeprowadzić przez cały proces rozwodowy.
0 komentarzy