Przemoc ekonomiczna a rozwód

Artykuły Prawne » Prawo spadkowe » Przemoc ekonomiczna a rozwód
Czym jest przemoc ekonomiczna w małżeństwie i jak rozpoznać, że jesteś jej ofiarą?

Przemoc ekonomiczna a rozwód

Rozwód to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie może spotkać człowieka. Proces ten często wiąże się z ogromnym stresem, emocjonalnym obciążeniem oraz koniecznością rozwiązania wielu kwestii prawnych i finansowych. Szczególnie trudna jest sytuacja osób, które w trakcie małżeństwa były ofiarami przemocy ekonomicznej. Jest to forma przemocy, o której mówi się zdecydowanie rzadziej niż o przemocy fizycznej czy psychicznej, jednak jej skutki mogą być równie wyniszczające.

Czym jest rozwód?

Rozwód to formalne zakończenie małżeństwa na drodze postępowania sądowego. Może on nastąpić na zgodny wniosek małżonków lub w wyniku postępowania wszczętego przez jedną ze stron. W Polsce rozwód może być orzeczony przez sąd jedynie wtedy, gdy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, co oznacza, że więź duchowa, fizyczna oraz gospodarcza między małżonkami przestały istnieć i nie ma szans na ich odbudowę.

Podczas rozwodu sąd może orzekać o wielu istotnych kwestiach, takich jak podział majątku wspólnego, alimenty na małżonka lub dzieci, a także wina za rozpad małżeństwa. W sprawach, gdzie jednym z kluczowych elementów jest przemoc ekonomiczna, niezwykle istotne jest przedstawienie dowodów potwierdzających jej istnienie. Dlatego tak ważne jest, aby osoby doświadczające tego rodzaju przemocy znały swoje prawa oraz sposoby ich egzekwowania przed sądem.

Czym jest przemoc ekonomiczna?

Przemoc ekonomiczna to forma przemocy domowej, która polega na kontrolowaniu dostępu drugiej osoby do środków finansowych i zasobów materialnych w celu uzyskania nad nią przewagi i podporządkowania jej swojemu wpływowi. Jest to zjawisko, które może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż badania wskazują, że częściej ofiarami są kobiety.

Formy przemocy ekonomicznej obejmują m.in.:

  • ograniczanie dostępu do wspólnych środków finansowych,
  • zmuszanie do rezygnacji z pracy zawodowej,
  • nieuczciwe zarządzanie wspólnym majątkiem,
  • zaciąganie kredytów i pożyczek bez wiedzy współmałżonka,
  • odmawianie pokrywania podstawowych wydatków rodziny,
  • wykorzystywanie pieniędzy jako środka manipulacji i kontroli.

Przemoc ekonomiczna może mieć daleko idące konsekwencje dla osoby pokrzywdzonej. Może prowadzić do jej uzależnienia finansowego od partnera, a tym samym ograniczenia możliwości podjęcia decyzji o odejściu z toksycznej relacji. Dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać jej symptomy i podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony siebie i swoich praw.

Na temat rozwodu z toksykiem dowiesz się więcej tutaj.

Jak rozpoznać, że jesteś ofiarą przemocy ekonomicznej?

Rozpoznanie przemocy ekonomicznej może być trudne, ponieważ często jest ona maskowana pod pozorem troski czy dbałości o rodzinny budżet. Warto zwrócić uwagę na następujące sygnały:

  • partner kontroluje Twoje wydatki, wymaga uzasadnienia każdej decyzji finansowej,
  • nie masz dostępu do konta bankowego lub środków wspólnych,
  • partner uniemożliwia Ci podjęcie pracy zarobkowej,
  • wszelkie decyzje finansowe podejmowane są bez Twojej zgody,
  • partner grozi Ci, że w razie rozstania zostaniesz bez środków do życia.

Na temat manipulacji w związku możesz przeczytać tutaj.

Ofiara przemocy ekonomicznej w postępowaniu rozwodowym

Przemoc ekonomiczna stanowi zawinioną przyczynę rozwodową, a więc zespół działań, które będąc wynikiem postępowania współmałżonka, powodują trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Na jej podstawie sąd może orzec rozwód i wskazać stronę, która ponosi wyłączną odpowiedzialność za taki stan rzeczy.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 stycznia 2004 r., jasno stwierdził, że: „(…) za zawinione, na gruncie przepisów rozwodowych, uznaje się działania lub zaniechania małżonka będące wyrazem jego woli, które stanowią naruszenie obowiązków wynikających z przepisów prawa małżeńskiego (art. 23 KRO, art. 24 KRO, art. 27 KRO) lub „zasad współżycia społecznego i prowadzą do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia”. Obowiązkiem tym m.in. jest obowiązek współdziałania dla dobra założonej rodziny co kłóci się z zachowaniami określanymi jako ,,przemoc ekonomiczna”.

Profesjonalna pomoc prawna – Kancelaria Adwokacka Angelika Rucińska

W sytuacji, gdy doświadczasz przemocy ekonomicznej i rozważasz rozwód, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kancelaria Adwokacka Angeliki Rucińskiej specjalizuje się w sprawach rodzinnych, oferując wsparcie prawne na każdym etapie postępowania rozwodowego. Doświadczenie i zaangażowanie adwokat Angeliki Rucińskiej pozwala skutecznie reprezentować interesy klientów, pomagając im uzyskać sprawiedliwe rozstrzygnięcie.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej w sprawach rozwodowych i dotyczących przemocy ekonomicznej, skontaktuj się z Kancelarią Adwokacką Angeliki Rucińskiej. Fachowa obsługa i indywidualne podejście do każdej sprawy gwarantują wsparcie na najwyższym poziomie.

Pomoc prawna - Adwokat Angelika Rucińska - Kancelaria Adwokacka Poznań

Kancelaria Adwokacka Poznań

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Poznaniu. Przybliż nam swój problem, a my wskażemy Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najnowsze artykuły prawne

Komentarze

  1. tylko w teorii w praktyce skonfiskują ci wszystko wjadana na hate pod pretekstem większej ilości bo w I ch mniemaniu…

  2. Do piotra to sie idzie na policje taki zawod nue jest w prawie, kodeksach wyszczegolniony, że jest chroniony przed ściganiem.…

Adwokat