Oszustwa z wyłudzeniem podatku VAT
Oszustwa dotyczą każdego rodzaju podatku, ale to właśnie w przypadku VAT-u skala przestępstw jest zdecydowanie największa z uwagi na szczególny charakter tego podatku, który można nazwać podatkiem przechodnim, który w cyklu kolejnych transakcji przechodzi z kontrahenta na kontrahenta, by ostatecznie obciążyć konsumenta nabywającego towar lub usługę.
Na czym polega przestępstwo wyłudzenia podatku VAT?
Przestępstwo wyłudzenia podatku VAT polega na tym, że firma sprzedająca dany towar dolicza do niej podatek VAT, a jeśli nabywcą jest inna firma, może ten podatek odliczyć. W ten sposób dany towar może teoretycznie przejść przez niezliczoną liczbę firm, a przy każdej transakcji podatek VAT jest kolejno naliczany i odliczany. Problem pojawia się wtedy, gdy w tej kolejce kontrahentów znajdzie się ktoś, kto wystawi fakturę z naliczonym VAT-em, ale należnego podatku nie odprowadzi.
Gdy odbiorca tej faktury odliczy sobie widniejący na niej podatek VAT, dochodzi do – świadomego lub nie – wyłudzenia VAT.
Najbardziej prymitywnym rodzajem oszustwa vatowskiego jest wystawienie faktury poświadczającej transakcję, która nie miała miejsca – wówczas przedsiębiorca księgując taką fakturę odlicza podatek VAT, który nigdy nie został zapłacony.
Czy uczciwy podatnik może być zamieszany w wyłudzenie VAT?
Nieświadomym zaangażowania w przestępczy proceder może być również uczciwy podatnik, na którym skupi się uwaga Urzędu Skarbowego. Zgodnie z art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny.
Dostępne rozwiązania prawne należy zatem każdorazowo dostosowywać do indywidualnych potrzeb biznesowych, tak aby nie narazić się na zarzut działania sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Każdorazowo należy również skonsultować się z profesjonalnym pełnomocnikiem prawnym, który – świadomy niuansów prawnych – odpowiednio pokieruje w postępowaniu przed fiskusem, a także pomoże zgromadzić odpowiednie dokumenty.
W sprawach o wyłudzenia VAT – pomoc doświadczonego doradcy, adwokata, czy kancelarii adwokackiej z pewnością wzmocni pozycję każdego przedsiębiorcy w sporze z fiskusem oraz organami ścigania. Adwokat Angelika Rucińska z miasta Poznań posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu prawa karno-skarbowego (w tym wyłudzenia podatku VAT / wyłudzenia podatkowe).
Jeśli dotknął Cię problem wyłudzenia podatku VAT, skontaktuj się z naszą Kancelarią Adwokacką – świadczymy usługi prawne na terenie całego kraju.
0 komentarzy