Handel podróbkami – co za to grozi?
W obecnych czasach bardzo popularne jest noszenie i posiadanie tzw. markowych rzeczy. Są bowiem pewne marki, które uważane są za luksusowe i prestiżowe, a coraz więcej osób pragnie je posiadać. Za tym idzie jednak cena, która niejednokrotnie nie jest mała, w związku z czym nie każdego stać, na przykład na zakup torebki za kilka tysięcy złotych. W takim stanie rzeczy dużo osób dostrzegło sposób na biznes i łatwy zarobek. Powszechne stało się produkowanie tzw. podróbek, które wyglądają prawie identycznie jak oryginalne produkty, jednakże ich cena (i zapewne też jakość) jest kilkakrotnie niższa. Zjawisko to szczególnie jest dostrzegalne na bazarach czy ryneczkach. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że podrabianie i sprzedawanie tych podróbek nie jest działaniem legalnym.
O tym co grozi za handel tzw. podróbkami, dowiesz się z niniejszego artykułu.
Podróbka – czym jest?
Na początku należy zacząć od tego, czym w ogóle jest podróbka. Podróbka to tak naprawdę określenie potoczne, używane na co dzień. Jest to skrót od czasownika podrabiać, który zgodnie ze słownikiem języka polskiego oznacza wykonać imitację jakiejś rzeczy mającą uchodzić za oryginał. Najczęściej tworzenie podróbek polega zatem na stworzeniu produktu ze znanym logo, na wzór znanej marki, podczas gdy ten wzór nie należy do nas.
Odpowiedzialność karna za handel podróbkami
Zgodnie z art. 305 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej, kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, w tym podrobionym znakiem towarowym Unii Europejskiej, zarejestrowanym znakiem towarowym lub znakiem towarowym Unii Europejskiej, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Oznacza to, że karalny nie jest tylko handel podróbkami, a zatem ich sprzedaż, ale także ich produkowanie w celu wprowadzenia do obrotu.
Należy zauważyć, że odpowiedzialność karna za omawiane przestępstwo będzie zaostrzona w przypadku, w którym jego sprawca uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu, a zatem utrzymuje się i regularnie zarabia na tym procederze, albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości. Znaczna wartość oznacza kwotę ponad 200.000 złotych. Sprawcy w takim przypadku grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.
Policja czy prokuratura w takim wypadku oczywiście skonfiskuje wszystkie podrobione towary, abyśmy dalej nie mogli się nimi posługiwać.
Odpowiedzialność cywilna za handel podróbkami
Warto jeszcze wspomnieć, że poza odpowiedzialnością karną za handel bądź produkcję podrobionych rzeczy, może nam grozić także odpowiedzialność cywilna. Marka, która została przez nas podrobiona, będzie miała bowiem do nas roszczenie o odszkodowanie. Jeżeli bowiem osoby kupować będą podróbki zamiast oryginalne produkty, np. marki Michael Kors czy Guess, firma ta dozna szkody – osoby te nie kupią bowiem oryginałów, skoro na rynku dostępne będą „zamienniki”. Warto mieć na uwadze, że przy produktach „premium”, jak na przykład Louis Vuitton, Dior, Hermes czy Rolex, odszkodowania te mogą być bardzo wysokie.
Co więcej, sprzedaż podróbek przez przedsiębiorcę może zostać uznana za czyn nieuczciwej konkurencji. W takim przypadku inny przedsiębiorca również może wystąpić z powództwem na drodze cywilnej przeciwko będącego dla niego konkurentem. Jako przykład można podać sytuację, gdy sprzedawca oryginalnych torebek marki Louis Vuitton, może wystąpić z powództwem na podstawie ustawy o czynach nieuczciwej konkurencji, przeciwko przedsiębiorcy sprzedającemu torebki będące podróbką towarów Louis Vuitton. W wyniku takich spraw Sąd może na przykład zobowiązać pozwanego przedsiębiorę do publikacji oświadczenia (w Internecie, telewizji czy w prasie), na temat sprzedaży przez niego podrobionych towarów.
Co grozi mi za noszenie podróbek?
Poza odpowiedzialnością osób, które trudnią się wytwarzaniem i handlem podróbkami, pojawia się jeszcze pytanie czy jakaś odpowiedzialność grozi osobom, które z tych produktów korzystają na własny użytek? Nie każdego stać bowiem na markowe rzeczy marek „premium” jak Guess, Rolex czy Hermes, a zatem często sięgają oni po wiarygodnie wyglądające podróbki. W takim przypadku nic nam nie grozi. Noszenie i posiadanie podróbek na własny użytek, tj. dla potrzeb osobistych, bez dalszej ich odsprzedaży, jest legalne. W Polsce samo posiadanie nieoryginalnego towaru nie jest karalne. Natomiast warto pamiętać, że już wjazd do kraju z podrobionym produktem może skończyć się jego konfiskatą na granicy, a w konsekwencji przepadkiem mienia, jeżeli zostanie on poddany kontroli przez funkcjonariusza Służby Celnej.
Podsumowując wskazać należy, że choć w wielu miejscach – na rynkach czy bazarkach powszechnie dostępne są podróbki produktów znanych marek, nie oznacza to, że ich sprzedaż jest legalna. Co więcej, za handel czy produkowanie podrobionych podmiotów, sprawcy grozi nie tylko odpowiedzialność karna, ale także cywilna. Natomiast posiadanie i noszenie na własny użytek podróbek jest w Polsce legalne.
A co z tzw. inspiracjami perfum? Czy to działa legalnie? Są oficjalne strony lub są sprzedawane takie produkty w ogólnodostępnej drogerii z opisem,że dany zapach jest inspirowany tymi konkretnymi perfumami ( tu nazwa perfum i marka) Co na ten temat mówi prawo?