Chorobliwa zazdrość – czy może być przyczyną rozwodu?
Z roku na rok w Polsce dochodzi do coraz większej ilości rozwodów. Przyczyn, dla których pary decydują się na taki krok jest naprawdę wiele i nie sposób wymienić wszystkich. Pewną grupę tych przyczyn stanowią natomiast negatywne zachowania drugiej strony, najczęściej będące już zaburzeniami natury psychicznej czy osobowości, które obydwu małżonkom utrudniają bądź wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Jednym z takich zaburzeń jest chorobliwa zazdrość.
O tym na czym polega chorobliwa zazdrość, jakie są jej przyczyny i objawy oraz czy chorobliwa zazdrość może stanowić przyczynę rozwodu, dowiesz się z niniejszego artykułu.
Chorobliwa zazdrość – na czym polega i jakie są jej przyczyny?
Na początku warto określić czym w ogóle jest chorobliwa zazdrość i czym różni się ona od takiej normalnej, „zdrowej” zazdrości, która momentami występuje tak naprawdę w każdej relacji partnerskiej, w której stronom na sobie zależy. Nie ma przecież nic złego w lekkim ukłuciu zazdrości o swojego partnera/partnerkę, gdy na przykład widzimy, że podoba się on/ona innym mężczyznom lub kobietom. Ważne jednak, aby wszystko było w granicach normy i w tę chorobliwą zazdrość się nie przerodziło.
Przede wszystkim należy wskazać, że zazdrość jest jedną z emocji występujących u człowieka. Najczęściej pojawia się ona w sytuacjach, kiedy znajdziemy się w stanie pewnego zagrożenia, np. przed utratą ukochanej osoby. Zazdrość często jest skorelowana z brakiem zaufania do drugiej osoby, a w jej negatywnym rodzaju może być także związana z nadmierną chęcią i potrzebą kontroli drugiej osoby, a nawet agresją. Wtedy możemy mówić właśnie o chorobliwej zazdrości. Chorobliwa zazdrość łączy się także z wmawianiem sobie oraz drugiej stronie związku, że nas zdradza, ma romans itp. Najczęściej wszystkie takie podejrzenia nie mają oczywiście żadnych podstaw i nie są zgodne z prawdą.
Jeżeli chodzi o przyczyny wskazać należy, że zaburzenie chorobliwej zazdrości najczęściej jest związane z przeżyciami i doświadczeniami z przeszłości, głównie dzieciństwa. Może ona pochodzić z pierwszych relacji nawiązanych w życiu z rodzicami, opiekunami bądź negatywnymi doświadczeniami z poprzednich relacji związkowych w tym zakresie, np. gdy zostaliśmy zdradzeni czy byliśmy notorycznie oszukiwani przez partnera/partnerkę.
Chorobliwa zazdrość – objawy
Najczęściej występujące objawy chorobliwej zazdrości to przede wszystkim:
- nadmierne kontrolowanie partnera,
- bezpodstawne oskarżanie partnera o zdradę, romans, wręcz wmawianie mu tej zdrady,
- czytanie prywatnej korespondencji partnera,
- regularne sprawdzanie telefonu i komputera partnera, jego zdjęć, filmów itp.,
- ograniczanie bądź całkowite zabranianie kontaktów z osobami płci przeciwnej,
- śledzenie,
- wszczynanie awantur tylko z tego powodu, że druga strona ma kontakt z osobami płci przeciwnej, np. rozmawiała z kolegą z pracy,
- wybuchy złości i agresji tylko z tego powodu, że druga strona ma kontakt z osobami płci przeciwnej, np. rozmawiała z kolegą z pracy,
- szantaże wywołane zazdrością, np. „jeżeli nie przestaniesz pisać z kolegą X to odejdę”,
- przemoc psychiczna lub fizyczna wywołana zazdrością.
Prawne możliwości orzeczenia rozwodu
W kontekście prawnych możliwości orzeczenia rozwodu wskazać jednak należy, że niezależnie od tego jaka jest przyczyna chorobliwej zazdrości w małżeństwie i jakie są jej objawy, bez wystąpienia przesłanek pozytywnych do rozwodu zgodnie z polskim prawem, Sąd nie będzie mógł go orzec.
Zatem, zgodnie z art. 56 § 1 k.r.o., jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby Sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Przesłankami do orzeczenia rozwodu jest zatem zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, które to przesłanki muszą wystąpić łącznie.
Wspólnym pożyciem małżeńskim jest natomiast więź duchowa, fizyczna oraz gospodarcza występująca pomiędzy małżonkami.
Do rozkładu zupełnego dojdzie natomiast wtedy, gdy zerwaniu ulegną wszystkie wyżej wymienione więzi, przy czym rozkład ten nie jest jednorazowym zdarzeniem, a pewnym procesem zachodzącym w określonym czasie między małżonkami. Rozpad trwałości związku małżeńskiego oznacza z kolei powstanie między stronami takiej relacji, której naprawienie nie jest już możliwe, a okoliczności sprawy pozwalają sądzić, że małżonkowie już nigdy nie powrócą do wspólnego pożycia.
Powyższe oznacza, że chorobliwa zazdrość będzie mogła stanowić przyczynę do orzeczenia rozwodu tylko wtedy, gdy jej objawy doprowadzą do zupełnego i trwałego rozpadu związku małżeńskiego. W praktyce zdarza się to bardzo często – chorobliwa zazdrość prowadzi do coraz większej ilości awantur, zwiększonego napięcia w związku, a co za tym idzie oddalania się od siebie. Między małżonkami pojawiają się wtedy negatywne uczucia wobec siebie jak żal, złość, agresja, a nawet nienawiść. To z kolei w przeważającej większości prowadzi do stopniowego oddalania się od siebie małżonków i życia osobno. Wtedy będziemy mogli już mówić o rozpadzie pożycia.
Podsumowując, chorobliwa zazdrość nie jest niczym dobrym, a wyleczenie się z niej często może wymagać terapii. Często jednak osoba na nią cierpiąca nie decyduje się na zmiany, a to z kolei prowadzi do rozpadu jej życia małżeńskiego. Jeżeli chorobliwa zazdrość faktycznie doprowadzi do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia – będzie jego przyczyną, Sąd co do zasady będzie mógł orzec rozwód.
0 komentarzy