Zniszczenie cudzej rzeczy

Artykuły Prawne » Prawo karne i wykroczeń » Zniszczenie cudzej rzeczy
Jakie działanie może zostać uznane za zniszczenie cudzej rzeczy, czy jest to przestępstwo czy wykroczenie oraz jaka kara grozi za jego popełnienie?

Zniszczenie cudzej rzeczy

Mówiąc o przestępstwach przeciwko mieniu większość osób wymienia kradzież. Często pomijane jest natomiast przestępstwo polegające na zniszczeniu cudzej rzeczy. Wbrew pozorom jest ono natomiast popełniane bardzo często, a kary przewidziane w kodeksie nie są wcale zbyt łagodne.

O tym jakie działanie może zostać uznane za zniszczenie cudzej rzeczy, czy jest to przestępstwo czy wykroczenie oraz jaka kara grozi za jego popełnienie, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Zniszczenie cudzej rzeczy na czym polega?

Wbrew pozorom czyn zabroniony kwalifikowany jako zniszczenie cudzej rzeczy to nie tylko jej całkowite fizyczne zniszczenie czy uszkodzenie itp., ale również jej „unicestwienie” w całości (na przykład spalenie), pozbawieniu rzeczy jej ważnych cech, które zapewniają korzystanie jej zgodnie z przeznaczeniem (na przykład pozbawienie roweru pedałów czy pojazdu kierownicy), uczynienie rzeczy niezdatnej do użytku (zamazanie napisu na bilboardzie reklamowym). Z uczynieniem rzeczy niezdatnej do użytku będziemy również mieć do czynienia, gdy rzecz co prawda nie zostaje zniszczona albo uszkodzona, ale osoba władająca rzeczą zostaje pozbawiona możliwości korzystania z tej rzeczy całkowicie albo zgodnie z jej przeznaczeniem. Co istotne, zniszczenie cudzej rzeczy dotyczy nie tylko ruchomości, ale również nieruchomości, a zatem np. czyjegoś domu.

Czynność sprawcza omawianego czynu może polegać na przykład na uderzaniu rzeczy, podpaleniu jej, poszarpaniu, stłuczeniu, roztopieniu, pocięciu czy zburzeniu. Może to zostać dokonane również przy pomocy jakiś narzędzi czy urządzeń np. młotka, piły, nożyczek czy noża.

Czyn zabroniony zniszczenia cudzej rzeczy jest przestępstwem skutkowym. Oznacza to, że żeby móc przypisać jego sprawcy odpowiedzialność karną, rzeczywiście musi wystąpić skutek w postaci uszkodzenia czy całkowitego zniszczenia rzeczy. Zatem samo wzięcie w rękę cudzej rzeczy i np. noża, a następnie nie użycie go i odłożenie rzeczy w takim samym kształcie w jakim została ruszona, nie będzie omawianym przestępstwem nawet, jeżeli sprawca z początku miał zamiar jej zniszczenia i przygotował się do tego.

Kiedy zniszczenie cudzej rzeczy jest przestępstwem a kiedy wykroczeniem?

Co istotne, zniszczenie cudzej rzeczy nie zawsze będzie przestępstwem. Niekiedy może ono zostać uznane za wykroczenie. Granicą będzie tutaj wartość szkody. Jeżeli szkoda doznana w wyniku np. zniszczonego roweru będzie wynosić mniej niż 800 zł, czyn ten będzie stanowić wyłącznie wykroczenie. Natomiast jeśli szkoda przekroczy tę kwotę, tj. na przykład zostanie wyceniona na 1500 zł, czyn ten będzie uznany za przestępstwo.

Ważne, aby pamiętać, że zarówno wykroczenie jak i przestępstwo ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Oznacza to, że bez takiego wniosku zgłoszonego na Policji czy w Prokuraturze, nie będzie prowadzone postępowanie karne, a sprawca może nie zostać ukarany. Z chwilą złożenia takiego wniosku do organów ścigania postępowanie będzie prowadzone z urzędu. Osoba pokrzywdzona przestępstwem zniszczenia cudzej rzeczy może żądać nie tylko ukarania sprawcy, ale również odszkodowania w wysokości tożsamej do wysokości doznanej w mieniu szkody.

Co grozi za zniszczenie cudzej rzeczy?

Kara grożąca sprawcy zniszczenia cudzej rzeczy będzie zależeć od tego czy czyn ten zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo czy wykroczenie. Przy wykroczeniu kara grożąca sprawcy to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Z kolei przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Natomiast w wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 288 k.k.). W kodeksie nie ma co prawda definicji „przypadku mniejszej wagi” natomiast za sytuację taką uznaje się tę, w której szkodliwość społeczna czynu nie była tak duża i zachodzą okoliczności łagodzące, np. sprawca sam naprawił szkodę, sam przyznał się do przestępstwa, pojednał z pokrzywdzonym itp.

Podsumowując, przestępstwo zniszczenia cudzej rzeczy jest przestępstwem przeciwko mieniu, ściganym na wniosek pokrzywdzonego. Czyn ten może stanowić zarówno wykroczenie jak i przestępstwo – zależnie od tego ile wyniesie szkoda, a sprawca oprócz ukarania stosownie do przepisów kodeksu karnego i wykroczeń, może zostać zobowiązany do naprawienia szkody. W przypadku, gdy ktoś zniszczy należącą do nas rzecz, zachęcamy do konsultacji z profesjonalnym adwokatem doświadczonym w sprawach karnych celem podjęcia działań prawnych w celu ochrony naszych interesów.

Pomoc prawna - Adwokat Angelika Rucińska - Kancelaria Adwokacka Poznań

Kancelaria Adwokacka Poznań

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Poznaniu. Przybliż nam swój problem, a my wskażemy Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najnowsze artykuły prawne

Komentarze

  1. Witam Mam pytanie Jaka jest kara dla ojca który mnie porzucił 41 lat temu.? Wiedząc o moim istnieniu Jaka kara…

Adwokat