Jazda hulajnogą elektryczną a możliwość otrzymania mandatu

Artykuły Prawne » Prawo karne i wykroczeń » Jazda hulajnogą elektryczną a możliwość otrzymania mandatu
Jazda hulajnogą elektryczną a możliwość otrzymania mandatu W ostatnich latach hulajnoga elektryczna staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Możliwość korzystania z tego rodzaju pojazdu ma tak naprawdę każdy – w wielu miastach stoją one praktycznie w każdym miejscu. Wystarczy specjalna aplikacja na telefon, kilka złotych na koncie i każdy z nas może stać się […]

Jazda hulajnogą elektryczną a możliwość otrzymania mandatu

W ostatnich latach hulajnoga elektryczna staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Możliwość korzystania z tego rodzaju pojazdu ma tak naprawdę każdy – w wielu miastach stoją one praktycznie w każdym miejscu. Wystarczy specjalna aplikacja na telefon, kilka złotych na koncie i każdy z nas może stać się kierowcą tego pojazdu.

Popularność hulajnóg elektrycznych niesie jednak za sobą nie tylko korzyści, ale także wiele niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego skutków. Z uwagi na to, ustawodawca zdecydował się wprowadzić przepisy, które umożliwiają nałożenie kar na kierowców hulajnóg elektrycznych, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad ruchu drogowego.

O tym jakie wykroczenia można popełnić jadąc hulajnogą elektryczną oraz jakie kary grożą za ich popełnienie, a także o tym czy jazda po alkoholu na hulajnodze elektrycznej stanowi wykroczenie czy przestępstwo dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czy do jazdy hulajnogą elektryczną trzeba mieć specjalne uprawnienia?

Jeżeli jesteśmy osobą pełnoletnią, nie musimy posiadać żadnych uprawnień, aby legalnie poruszać się hulajnogą elektryczną. Z kolei w przypadku dzieci oraz nastolatków w wieku od 10 do 18 lat, konieczne będzie posiadanie karty rowerowej bądź też prawa jazdy kategorii AM, 1A, B1 lub T.

W przypadku jazdy osób niepełnoletnich bez tych uprawnień, może zostać nałożony mandat w wysokości 200 złotych, ale tylko dla osoby, która ukończyła 17 lat. W przypadku osób młodszych, sprawa może skończyć się na pouczeniu bądź skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego w sądzie dla nieletnich.

W takiej sprawie poza pouczeniem, na niepełnoletniego sprawcę jazdy hulajnogą elektryczną bez uprawnień może został nałożona także kara grzywny.

Gdzie można poruszać się hulajnogą elektryczną?

Według uchwalonych stosunkowo niedawno przepisów, jazda na hulajnodze elektrycznej jest możliwa po drodze rowerowej lub pasie ruchu dla rowerów. Jeżeli jednak nie ma takiego rodzaju drogi w pobliżu można poruszać się po chodniku bądź ulicy, ale tylko jeśli obowiązuje w tym miejscu ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Co więcej, w przypadku jazdy po chodniku prędkość powinna być dostosowana do prędkości poruszania się pieszych tak, aby zadbać o ich bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji piesi mają pierwszeństwo.

Z jaką prędkością można poruszać się na hulajnodze elektrycznej?

Do pewnego czasu, gdy hulajnogi elektryczne nie były jeszcze tak popularne, ustawodawca nie przewidział maksymalnej prędkości, którą można poruszać się tym pojazdem. Później, z uwagi na coraz więcej wypadków z udziałem tego rodzaju pojazdu, wprowadzono ograniczenie do 25 km/h. Jednak zostało to zmienione i obecnie maksymalna prędkość z jaką można poruszać się hulajnogą elektryczną wynosi 20 km/h.

Co istotne, są jednak miejsca, w których będzie ona musiała być niższa. Poruszając się bowiem hulajnogą elektryczną po chodniku, należy dostosować prędkość jazdy do prędkości pieszych. Ponadto, w tym przypadku kierujący hulajnogą elektryczną dodatkowo ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, ustępowania pierwszeństwa pieszym i nie utrudniania ich ruchu.

Obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną

Obowiązki osoby, która kieruje hulajnogą elektryczną zostały przez ustawodawcę przewidziane w art. 33a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z tym przepisem kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Co więcej, ustawa ta kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania:

  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z pasa ruchu dla rowerów przejazdu dla rowerów, jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Za złamanie wyżej wymienionych obowiązków i zakazów, kierowcy hulajnogi elektrycznej oczywiście grozi mandat, który w zależności od rodzaju wykroczenia wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Jazda hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu

Jazda na hulajnodze elektrycznej pod wpływem alkoholu, podobnie jak każdym innym pojazdem (np. samochodem czy rowerem), może stanowić zarówno wykroczenie jak i nawet przestępstwo. Decydującym kryterium będzie ilość alkoholu w wydychanym powietrzu bądź krwi kierującego pojazdem.

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, do wykroczenia polegającego na prowadzeniu hulajnogi elektrycznej w stanie po użyciu alkoholu dojdzie, jeżeli:

  • stężenie alkoholu we krwi sprawcy wyniesie od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu;
  • obecność alkoholu w wydychanym powietrzu u sprawcy wyniesie od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3.

Z kolei do przestępstwa stypizowanego w art. 178a Kodeksu karnego dojdzie, jeżeli u kierującego hulajnogą elektryczną stwierdzony zostanie stan nietrzeźwości, a więc zawartość alkoholu będzie wynosić:

  • we krwi ponad 0,5‰;
  • w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Warto tu zaznaczyć, że taka sama odpowiedzialność została przewidziana także po użyciu nie tylko alkoholu, ale też „podobnie działającego środka”, np. narkotyków.

Jakie kary grożą za prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu?

Rodzaje i wysokość kar za prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu różnić się będzie w zależności od tego czy czyn ten zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie czy jako przestępstwo. W przypadku wykroczenia karami tymi mogą być:

  • kara aresztu, która może zostać wymierzona w wymiarze od 5 do 30 dni;
  • kara grzywny, która może zostać wymierzona w wymiarze minimum 2.500 zł.

Dodatkowo, obok tych kar Sąd obligatoryjnie orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do aż 3 lat, w omawianym przypadku zakazu prowadzenia hulajnogi elektrycznej (nawet jeżeli do jej prowadzenia nie jest wymagany żaden dokument i specjalne uprawnienia).

Jeżeli natomiast jazda na hulajnodze elektrycznej odbywać się będzie w stanie nietrzeźwości, a więc dojdzie do przestępstwa, Sąd może orzec następujące kary:

  • grzywnę;
  • karę ograniczenia wolności;
  • karę pozbawienia wolności do lat 2.

Dodatkowo, tak samo jak przy wykroczeniu, Sąd orzeknie zakaz prowadzenia hulajnogi elektrycznej, ale już na znacznie dłuższy okres, bowiem będą to minimum 3 lata.

Wysokość mandatów za niewłaściwą jazdę na hulajnodze elektrycznej

Wysokości te zmieniają się co jakiś czas, dlatego warto śledzić kolejne zmiany Prawa o ruchu drogowym i innych ustaw. Aktualnie, za niewłaściwą jazdę na hulajnodze elektrycznej można otrzymać mandaty w następujących wysokościach:

  • 50 złotych – za jazdę bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką oraz za jazdę po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
  • 100 złotych – za parkowanie hulajnogi w nieodpowiednim miejscu (np. na środku chodnika, przewróconą i uniemożliwiającą swobodne poruszanie się);
  • 300 złotych – za jazdę na jednej hulajnodze w dwie osoby;
  • min. 2500 złotych – za jazdę hulajnogą elektryczną w stanie po użyciu alkoholu.

Podsumowując, jazda hulajnogą elektryczną niewątpliwie jest bardzo wygodna i zaoszczędza wiele czasu. Jednakże zawsze decydując się na korzystanie z tego pojazdu należy pamiętać o obowiązujących nas przepisach, przede wszystkim Prawa o ruchu drogowym. Dla kierowców hulajnóg elektrycznych nieprzestrzegających przepisów przewidziane zostały bowiem bardzo wysokie mandaty oraz inne kary.

W przypadku, w którym został na nas nałożony taki mandat bądź zostaliśmy zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu, warto zwrócić się i skorzystać z porady prawnej adwokat Angeliki Rucińskiej, która udzieli fachowej pomocy prawnej w tej kwestii.

Pomoc prawna - Adwokat Angelika Rucińska - Kancelaria Adwokacka Poznań

Kancelaria Adwokacka Poznań

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Poznaniu. Przybliż nam swój problem, a my wskażemy Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najnowsze artykuły prawne

Komentarze

  1. Dzien dobry,nazywam się Annna rodziną zastepczą wraz z mężem Andrzejem f jestesmy od 2017roku a zawodową od 2020r,kochamy to co…

Adwokat