Co grozi za obrażanie w Internecie? (Facebook, Instagram, TikTok)

Artykuły Prawne » Prawo karne i wykroczeń » Co grozi za obrażanie w Internecie? (Facebook, Instagram, TikTok)
Osoby obrażające innych w Internecie, nie pozostają bezkarne. O tym co grozi za obrażanie w Internecie wyjaśnia Adwokat z Poznania Angelika Rucińska

Co grozi za obrażanie w Internecie? (Facebook, Instagram, TikTok)

W czasach, kiedy nasze życie w dużej mierze toczy się w Internecie, na coraz większą skalę pojawia się również zjawisko tak zwanego hejtu.

Zgodnie z definicją za hejt uznaje się m.in. obraźliwe, złośliwe, a często także agresywne komentarze internetowe lub po prostu słowa wypowiadane na żywo. Niejednokrotnie osobom, które stosują hejt poprzez obrażanie innych w Internecie – w komentarzach pod zdjęciami, filmami czy we własnych wpisach na platformach typu Facebook, Instagram czy coraz bardziej popularny TikTok, wydaje się, że działanie takie nie wywoła dla nich żadnych negatywnych konsekwencji. Najczęściej obraźliwe wpisy pojawiają się przecież anonimowo. Należy jednak pamiętać, że dzięki zaawansowanej technologii, namierzenie autora takich wpisów, nie stanowi aktualnie większego problemu.

Zatem osoby obrażające innych w Internecie, nie pozostają bezkarne. O tym co grozi za obrażanie w Internecie, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Jakie wpisy będą uznane za obraźliwe?

Na samym początku należy wskazać jakie w ogóle wpisy będziemy mogli uznać za obraźliwe. Nie każdy negatywny komentarz może być bowiem uznany za obraźliwy, każdy z nas ma przecież prawo do wyrażenia swojej opinii na dany temat, np. o jakiejś sławnej osobie, jednak oczywiście należy robić to w sposób kulturalny i nieobrażający innych.

Za obraźliwe wpisy w Internecie, np. obelżywe komentarze pod czyimś zdjęciem na Facebook’u czy Instagramie, mogą zostać uznane przede wszystkim takie wypowiedzi, które w swoim tonie są agresywne, znajdują się w nich słowa powszechnie uznawane za obelżywe, przekleństwa. Obraźliwe będzie także obrażanie kogoś poprzez używanie w jego kierunku wyzwisk, ale także na przykład szerzenie o kimś nieprawdziwych, negatywnych w odbiorze informacji.

Wypowiedzi takie przez polskie prawo są penalizowane. W kodeksie karnym określone zostały jako zniesławienie i znieważenie. Przestępstwo zniesławienia polega po prostu na pomawianiu innych osób. Za pomawianie uznawane jest przede wszystkim oskarżanie, zarzucanie, przypisywanie, posądzanie, podejrzewanie o postępowanie lub właściwości negatywnie rzutujące na ocenę podmiotu, mające charakter poniżający w opinii publicznej, podważający zaufanie społeczne. Treścią pomówienia z reguły są informacje nieprawdziwe.

Zniesławienie godzi w sławę innego podmiotu, postrzeganą jako jego dobre imię i domniemanie wszelkich cech pozytywnych. Znieważeniem będzie natomiast naruszenie czyjeś godności, która jest definiowana jako przeświadczenie danej osoby o własnej wartości. Naruszone zostaje tu dobre imię pokrzywdzonego. Znieważenie może być dokonane nawet pomimo nieobecności osoby, która jest znieważana, tzn. nie musi to być znieważenie „w cztery oczy”. Wystarczy bowiem, aby zniewaga wygłoszona była publicznie i do niej dotarła, a więc np. jakaś osoba znieważyła w grupie znajomych inną osobę, a następnie ktoś z tych znajomych poinformował o tym fakcie osobę znieważoną.

Więcej na temat przestępstwa zniesławienia oraz znieważenia pisaliśmy już na naszym blogu w artykule TUTAJ.

Omówione wyżej przestępstwa oczywiście mogą zostać (i w obecnych czasach najczęściej są) popełniane w Internecie. Do zniesławienia czy znieważenia może dojść na popularnych obecnie platformach jak Instagram, TikTok, Twitter, Facebook, Snapchat czy Linkedin.

Obraźliwe wpisy w Internecie stanowiące przestępstwo zniesławienia najczęściej właśnie znajdują się na wymienionych wyżej platformach, ale także np. w artykułach internetowych na portalach plotkarskich czy filmach na YouTube.

Jakie kary grożą za obrażanie w Internecie?

Za oba przestępstwa, których znamiona może wypełnić obrażanie innych osób w Internecie, zgodnie z kodeksem karnym, sprawcy grożą takie same kary, tj.:

  • grzywna,
  • kara ograniczenia wolności,
  • kara pozbawienia wolności do roku.

Obraźliwe wpisy w Internecie a naruszenie dóbr osobistych

W omawianym temacie należy także wspomnieć, że poprzez umieszczanie obraźliwych wpisów na czyjś temat w Internecie nie tylko narażamy się na odpowiedzialność karną z tytułu zniesławienia, ale także możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej za naruszenie dóbr osobistych.

W tym przypadku, jeżeli osoba, którą obraziliśmy, złoży przeciwko nam pozew, a Sąd uwzględni jego żądanie, będziemy mogli być zobowiązani np. do zapłaty na jej rzecz zadośćuczynienia czy odszkodowania, a także usunięcia naruszenia, czyli usunięcia obraźliwego wpisu z Facebook’a, Instagrama czy TikToka. Sąd może także zobowiązać sprawcę naruszenia do opublikowania na ww. platformach przeprosin.

Podsumowując, umieszczanie w Internecie, nawet anonimowo, wpisów obrażających inne osoby nie jest legalne. Działanie takie z łatwością może bowiem wypełnić znamiona czynów zabronionych określanych w kodeksie karnym jako zniesławienie i znieważenie. Przestępstwo to popełniane w Internecie może przyjąć różnego rodzaju formy – od krzywdzących komentarzy, po obraźliwe nagrania czy upokarzające grafiki.

Warto zapamiętać, że nikt tak naprawdę nie jest w pełni anonimowy w sieci, a organy ścigania dysponują narzędziami, które pozwalają na ustalenie każdej osoby aktywnej w Internecie. Jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa zniesławienia/znieważenia albo postawiono Ci zarzut popełnienia tego przestępstwa, warto skontaktować się z profesjonalnym pełnomocnikiem. Zachęcamy zatem do kontaktu z adwokat Angeliką Rucińską, prowadzącą Kancelarię w Poznaniu, która posiada doświadczenie w tego rodzaju sprawach.

Pomoc prawna - Adwokat Angelika Rucińska - Kancelaria Adwokacka Poznań

Kancelaria Adwokacka Poznań

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Poznaniu. Przybliż nam swój problem, a my wskażemy Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najnowsze artykuły prawne

Komentarze

  1. A co jeśli szantażu dokonuje adwokat przeciwnej strony? W procesie rozwodowym strasząc iż jeśli nie weźmie się winy na siebie…

  2. W przypadku znalezienia porzuconego żywego dziecka w lesie. Jakie procedury należy uruchomić, jakie urzędy powinny być powiadomione, jakie dokumenty należy…

  3. czy jefki zgłosiłem do banku nieautoryzowana transakcje z Amazon na 466 zł to bank może mi postawić zarzut oszustwa często…

Adwokat