Podrobienie dokumenu – Czy podrobienie podpisu jest karalne?

Artykuły Prawne » Prawo karne i wykroczeń » Podrobienie dokumenu – Czy podrobienie podpisu jest karalne?
Czy podrobienie podpisu jest karalne? Niejednokrotnie zdarza się, że jedna osoba podpisuje się na dokumencie za drugą osobę, gdy nie ma możliwości zdobycia jej podpisu lub zależy jej na szybkim załatwieniu jakiejś sprawy. Mało kto jednak wie, że podpisanie się za kogoś, nawet za zgodą tej osoby, jest przestępstwem. Czym jest przestępstwo fałszerstwa? Co grozi […]

Czy podrobienie podpisu jest karalne?

Niejednokrotnie zdarza się, że jedna osoba podpisuje się na dokumencie za drugą osobę, gdy nie ma możliwości zdobycia jej podpisu lub zależy jej na szybkim załatwieniu jakiejś sprawy. Mało kto jednak wie, że podpisanie się za kogoś, nawet za zgodą tej osoby, jest przestępstwem.

Czym jest przestępstwo fałszerstwa? Co grozi za sfałszowanie cudzego podpisu? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

Fałszerstwo- czym jest?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że podrobienie czyjegoś podpisu jest przestępstwem stypizowanym w art. 270 § 1 k.k.

Zgodnie z tym przepisem, kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Przestępstwem fałszerstwa będzie więc każde zachowanie wypełniające znamiona w/w czynu zabronionego. Warto więc omówić po kolei poszczególne znamiona przestępstwa z art. 270 k.k.

Przedmiotem czynności wykonawczej sprawcy przestępstwa jest dokument w rozumieniu art. 115 § 14 k.k., a więc do każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne. Dokumentem będzie więc nie tylko umowa czy pismo urzędowe, ale również wszelkie inne oświadczenia, faktury, protokoły, itp. Kodeks karny obejmuje ochroną dokumenty zarówno publiczne, jak i prywatne. Warto pamiętać, że dokumentem w rozumieniu art. 270 § 1 k.k. może być także kopia dokumentu oryginalnego.

Czynność sprawcza polega natomiast na podrobieniu lub przerobieniu dokumentu lub użyciu go jako autentyczny.

Podrobienie dokumentu

Podrobienie dokumentu to nic innego jak sporządzenie go przez osobę nieuprawnioną przy zachowaniu pozorów pochodzenia od rzekomego wystawcy dokumentu. Podrobienie podpisu polega więc na sporządzeniu nieswojego podpisu od postaw, stworzeniu go, tak jakby pochodził od osoby, której dotyczy. Dla wyczerpania znamion czynu zabronionego nie ma przy tym znaczenia, czy działanie zostało podjęte na szkodę, czy w interesie osoby będącej rzekomym wystawcą, w tym również to, czy osoba ta wyraziła zgodę na podrobienie jej podpisu pod dokumentem. Przepis chroni bowiem dobro powszechne, jakim jest wiarygodność dokumentów, a nie dobro indywidualne.

Przerobienie dokumentu

O przerobieniu dokumentu można natomiast mówić, wtedy gdy osoba nieuprawniona wprowadziła zmiany w oryginalnym, autentycznym dokumencie, nadała mu inną treść niż pierwotna, np. poprzez dopisanie nowych treści. Warto przy tym pamiętać, że nie każde wprowadzenie zmiany do wystawionego dokumentu będzie stanowiło jego przerobienie w rozumieniu art. 270 k.k., np. wprowadzenie poprawki podpisanej parafą do dokumentu.

Przestępstwem z art. 270 § 1 k.k. jest również posłużenie się dokumentem podrobionym lub przerobionym tak, jak gdyby był to dokument autentyczny. „Użycie”, o którym mowa w art. 270 § 1 k.k. oznacza przedłożenie dokumentu innej osobie, organowi, instytucji, organizacji lub wykorzystanie go w związku z działaniem urządzenia (np. dla weryfikacji swojej tożsamości). Nie musi być to użycie przez sprawcę podrobienia lub przerobienia, ale może to być także użycie przez inną osobę.

Ważne! Przestępstwo z art. 270 § 1 k.k. ma charakter formalny, co oznacza, że dla realizacji jego znamion nie musi powstać szkoda czy wprowadzenie innej osoby w błąd co do prawdziwości dokumentu, podrobiona lub przerobiona treść nie musi być również niezgodna ze stanem faktycznym.

Należy również pamiętać, że sprawca przestępstwa fałszerstwa musi działać w celu użycia dokumentu podrobionego lub przerobionego za autentyczny. Chodzi więc jedynie o zamiar bezpośredni. Natomiast w przypadku używania dokumentu jako autentycznego możliwy jest też zamiar ewentualny (sprawca może przewidywać i godzić się na to, że dokument nie jest autentyczny).

Jak wskazano powyżej, przestępstwo fałszerstwa zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Warto jednak mieć na uwadze, że również czynienie przygotowań do popełnienia przestępstwa fałszerstwa zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa fałszerstwa albo postawiono Ci zarzut popełnienia w/w przestępstwa, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z moją kancelarią adwokacką w mieście Poznań. Jako adwokat prowadzę sprawy karne w tym m.in. o czyn z art. 270 k.k.

Pomoc prawna - Adwokat Angelika Rucińska - Kancelaria Adwokacka Poznań

Kancelaria Adwokacka Poznań

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Poznaniu. Przybliż nam swój problem, a my wskażemy Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najnowsze artykuły prawne

Komentarze

  1. Dzien dobry,nazywam się Annna rodziną zastepczą wraz z mężem Andrzejem f jestesmy od 2017roku a zawodową od 2020r,kochamy to co…

Adwokat