Zadzwoń do nas

KANCELARIA ADWOKACKA

ARTYKUŁY PRAWNE

WYŁUDZENIE PODATKU VAT

Oszustwa dotyczą każdego rodzaju podatku, ale to właśnie w przypadku VAT-u skala przestępstw jest zdecydowanie największa z uwagi na szczególny charakter tego podatku, który można nazwać podatkiem przechodnim, który w cyklu kolejnych transakcji przechodzi z kontrahenta na kontrahenta, by ostatecznie obciążyć konsumenta nabywającego towar lub usługę.

Przestępstwo wyłudzenia podatku VAT polega na tym, że firma sprzedająca dany towar dolicza do niej podatek VAT, a jeśli nabywcą jest inna firma, może ten podatek odliczyć. W ten sposób dany towar może teoretycznie przejść przez niezliczoną liczbę firm, a przy każdej transakcji podatek jest kolejno naliczany i odliczany. Problem pojawia się wtedy, gdy w tej kolejce kontrahentów znajdzie się ktoś, kto wystawi fakturę z naliczonym VAT-em, ale należnego podatku nie odprowadzi.

Gdy odbiorca tej faktury odliczy sobie widniejący na niej podatek, dochodzi do - świadomego lub nie - wyłudzenia VAT
Najbardziej prymitywnym rodzajem oszustwa vatowskiego jest wystawienie faktury poświadczającej transakcję, która nie miała miejsca - wówczas przedsiębiorca księgując taką fakturę odlicza podatek, który nigdy nie został zapłacony.

Nieświadomym zaangażowania w przestępczy proceder może być również uczciwy podatnik, na którym skupi się uwaga Urzędu Skarbowego. Zgodnie z art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny.

Dostępne rozwiązania prawne należy zatem każdorazowo dostosowywać do indywidualnych potrzeb biznesowych, tak aby nie narazić się na zarzut działania sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Każdorazowo należy również skonsultować się z profesjonalnym pełnomocnikiem prawnym, który – świadomy niuansów prawnych – odpowiednio pokieruje w postępowaniu przed fiskusem, a także pomoże zgromadzić odpowiednie dokumenty.

W sprawach o wyłudzenia VAT - pomoc doświadczonego doradcy, adwokata, czy kancelarii z pewnością wzmocni pozycję każdego przedsiębiorcy w sporze z fiskusem oraz organami ścigania. Adwokat Angelika Rucińska z miasta Poznań posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu prawa karno-skarbowego (w tym wyłudzenia VAT / podatkowe).

Jeśli dotknął Cię problem wyłudzenia podatku VAT, skontaktuj się z naszą Kancelarią Adwokacką - świadczymy usługi prawne na terenie całego kraju. 

 

 

Zakres usług

Rozwody i sprawy rodzinne

Rozwody jak i sprawy rodzinne to niezwykle delikatny, często krępujący, a zarazem bardzo istotny obszar, bo wpływający bezpośrednio na życie naszych Klientów oraz członków ich rodzin.

  więcej informacji

Odszkodowania i błędy medyczne

Niespodziewane zdarzenia takie jak wypadki, czy błędy wykwalifikowanego personelu medycznego niosą za sobą szereg traumatycznych przeżyć i negatywnych skutków, zarówno w sferze psychicznej jak i majątkowej.

  więcej informacji

Nieruchomości

Problemy ze stanem prawnym nieruchomości nie są nam obce. Każdą z powierzonych nam spraw traktujemy indywidualnie, rozpoczynając od wnikliwej analizy dokumentów i uzyskania szczegółowych informacji od Klienta, które mogą okazać się niezwykle pomocne dla ustalenia stanu prawnego.

  więcej informacji

Prawo spadkowe

Decyzji o tym co stanie się z naszym majątkiem, gdy nas już zabraknie lepiej nie pozostawiać zapisom ustawowym lub porozumieniu krewnych.

  więcej informacji

Prawo karne i wykroczeń

Dbając o klienta zapewniamy mu reprezentację na każdym stadium postępowania karnego, czuwając nad prawidłowym przebiegiem wszelkich czynności począwszy od zatrzymania lub wezwania przez organy ścigania.

  więcej informacji

Frankowicze i prawo bankowe

W trosce o interesy naszych Klientów opracowujemy rozwiązania bieżących problemów prawnych wynikających z zawartych umów dotyczących instrumentów finansowych, w tym transakcji operacji walutowych.

  więcej informacji

Obsługa przedsiębiorców

Gdy decyzja o podjęciu działalności gospodarczej w formie spółki została już podjęta, warto przemyśleć formę jej działania, odpowiednio sformułować umowę i statut, by przewidzieć sytuacje, które mogą się zdarzyć i sposoby rozwiązania kwestii spornych, zapewniając spółce stabilne funkcjonowanie, a jednocześnie zabezpieczając interesy wspólników.

  więcej informacji

Windykacja i egzekucja

W dzisiejszych czasach dokonanie sprzedaży, podpisanie umowy najmu czy pożyczki to dopiero połowa sukcesu.

  więcej informacji

ADWOKACI POZNAŃ WĄGROWIEC OBORNIKI

Bądźmy w kontakcie

Kancelaria Adwokacka ARTEM Angelika Rucińska

ul. Ogrodowa 20/3

61-820 Poznań

NIP: 779-23-77-935

mBank 45 1140 2004 0000 3302 7793 7192


kancelaria@rucinska-adwokat.pl

tel: +48 61 307 22 00

tel: +48 506 645 500

Godziny otwarcia:

Pon. - Pt.: 09:00 - 17:00


Zobacz jak do nas dojechać?

Formularz